Výukové programy pre stredné školy

Interiérové výukové programy:

realizujeme u vás v triede, alebo u nás v priestoroch Informačného strediska Muráň. Ak prídete vy k nám, súčasťou programu môže byť aj sprevádzaná prehliadka stálej expozície, ktorá je zameraná na históriu i prírodné hodnoty Národného parku Muránska planina. Väčšina programov sa však dá realizovať aj v školskej záhrade.

 Terénne zážitkové programy:

realizujeme výlučne vo vybraných lokalitách na území Národného parku Muránska planina. Terénny zážitkový program vám pripravíme na mieru.

Vel’kosť jednej skupiny: max. 25 študentov pri terénnych zážitkových programoch

Prítomnosť pedagóga: nevyhnutná

Doprava: škola si zabezpečuje vo vlastnej réžii

Vyberte si z našej ponuky výukových programov

Interiérové výukové programy

Vyberte si niektorú z nižšie uvedených tém.

interiér│45 min. alebo 90 min.

Nie sú to hlodavce, ani vtáky a už vôbec nie sú upíry. Pozývame vás do sveta tajomných nočných tvorov – netopierov, ktoré sú viac, ako iné tvory opradené poverami. Ako a kde žijú, čím sa živia, prečo sú v prírode dôležité? Majú prsty? Ako to, že v tme nenarazia? Netopiere sú fascinujúce tvory a my vám ich pomôžeme spoznať.

interiér│45 min.

Nocou lietajú potichu ako duchovia a keď sa ozvú, naskočia vám zimomriavky. Spoločne sa porozprávame o živote týchto fascinujúcich nočných tvorov, ktoré sú tak odlišné od ostatných vtákov.

interiér│90 min.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako vyzerala európska divočina na začiatku nášho letopočtu? Ako sme ju svojou prítomnosťou ovplyvnili? Bližšie sa pozrieme na to, ako človek menil a ovplyvňoval oblasť Muránskej planiny, ktorá je dnes národným parkom. Povieme si, načo je nám divočina, akú úlohu plnia národné parky a prečo ich potrebujeme.

interiér│45 min.

Vedeli ste, že Európa je svetadiel s prekvapujúcou biodiverzitou rastlín a živočíchov napriek tomu, že je druhým najmenším svetadielom a zároveň druhou najľudnatejšou časťou zemegule? Ako chránime toto bohaté prírodné dedičstvo, ktoré nám tu zanechali naši predkovia? Stretli ste sa s pojmom NATURA2000? Povieme si, čo je NATURA2000, aký je jej cieľ, aké územia ju tvoria a prečo je dôležitá.

interiér│45 min.

Povieme si o tom, čo je biodiverzita a prečo je dôležitá, ktoré časti sveta majú najvyššiu biodiverzitu, aká je biodiverzita na Muránskej planine a prečo svet prichádza o biodiverzitu. Povieme si, či je vymieranie druhov prirodzené a niečo o hromadnom vymieraní druhov. Vysvetlíme si, čo sú červené knihy a zoznamy a čo sú programy záchrany, ako sa realizujú a ako s ich pomocou vieme zabrániť, aby niektoré druhy vymreli.

interiér│45. alebo 90 min.

Muránska planina je jednou z najzachovalejších krasových oblastí Slovenska s podzemím popretkávaným stovkami jaskynných chodieb. Poďte spolu s nami spoznávať toto lesnaté územie, ktoré  poskytuje útočisko množstvu vzácnych a ohrozených druhov. Objavte zaujímavé miesta národného parku, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť.

interiér│90 min.

Muránske planina oplýva mimoriadnou biologickou rozmanitosťou. Mnohé rastlinné i živočíšne druhy patria medzi chránené a ohrozené druhy a viaceré sú miestnymi endemitmi. Ponúkame vám možnosť spoznať niektoré z bežne sa vyskytujúcich druhov, ale aj druhy, ktoré patria ku skutočným klenotom tohto národného parku.