Pre stanovanie sú vyhradené tri miesta:

1. dolina Trsteník
2. Veľká lúka – Piesok
3. Nižná Kľaková

Pri stanovaní platia nasledovné pravidlá:


  • Na jednom mieste zotrvajte maximálne dve noci
  • Oheň si rozložte na zriadenom ohnisku, alebo na prípravu jedla a nápojov použite vlastný turistický varič
  • Buďte ohľaduplní a nerušte hlukom živočíchy alebo iných návštevníkov
  • Pri odchode dbajte na úplné uhasenie ohniska
  • Všetok odpad si vezmite so sebou
  • Miesta vyhradené na stanovanie nie je možné využiť ako autokeping, slúžia výhradne na pobyt osôb v stanoch.
Trstenik

Trsteník

Miesto vyhradené pre stanovanie sa nachádza v severozápadnom cípe národného parku, približne 30 minút od osady Červená Skala (časť obce Šumiac) v blízkosti zeleno a žlto značených turistických trás smerujúcich cez Fiľovú, Lopušno, Šindliarku, Brnovo, Havrané až na Studňu (zeleno značená trasa č. 5737) a na Veľkú lúku a ďalej na Šindliarku (žlto značená trasa č. 8753). K miestu stanovania vedie z Červenej Skaly i cyklotrasa (zeleno značená trasa č. 5576).

Okrem jednoduchého prístrešku tu nájdete drevené sedenie, ohnisko a úväzisko pre kone. V blízkosti táboriska preteká potok, avšak jeho použite ako zdroja pitnej vody neodporúčame, nakoľko voda môže byť znečistená.

Veľká lúka

Veľká Lúka - Piesok

Miesto vyhradené pre stanovanie sa nachádza v juhozápadnom cípe Veľkej lúky, najväčšej lúky krasovej plošiny Muránskej planiny, na križovatke dvoch významných turistických trás – modro značenej Cesty Márie Széchy (trasa č. 2831) a červeno značenej Rudnej magistrály (trasa č. 0913). Na miesto stanovania vedú aj cyklotrasy (zelená 5576 a žltá 8607).

Nachádza sa tu drevené sedenie, ohnisko a informačný prístrešok. Najbližší zdroj vody nájdete v neďalekom žrebčíne, ktorý leží na opačnej strane lúky, asi 2,2 km severovýchodne. Ďalším zdrojom vody je necelé 2 km vzdialená studnička, ležiaca na trase náučného chodníka na Muránsky hrad, neďaleko Chaty pod hradom.

utulna

Nižná Kľaková

Miesto vyhradené pre stanovanie sa nachádza v centre planiny, v sedle Nižná Kľaková, na križovatke dvoch turistických trás – červeno značenej Rudnej magistrály a žlto značenej trase č. 8751 vedúcej z Muráňa. Na Nižnú Kľakovú nevedie žiadna cyklotrasa.

Nájdete tu jednoduchú zrubovú turistickú útulňu s drevenými pričňami na prenocovanie pre približne dvanásť ľudí, ohnisko a suché WC. Útulňa je prístupná pre návštevníkov bezplatne a celoročne. Miesta v útulni nie je možné vopred rezervovať, platí pravidlo, kto skôr príde. Neďaleko Nižnej Kľakovej môžete obdivovať prírodný útvar – Skalnú bránu, odkiaľ sa otvára nádherný výhľad na Fabovu hoľu, Malú a Veľkú Stožku. Najbližší zdroj vody (studnička) sa nachádza necelých 400 m juhozápadne od miesta stanovania, na žlto značenej turistickej trase č. 8425, ktorá vedie na Skalnú bránu.