Výukové programy pre materské školy

Interiérové výukové programy:

realizujeme u vás v triede, alebo u nás v priestoroch Informačného strediska Muráň. Ak prídete vy k nám, súčasťou programu môže byť aj sprevádzaná prehliadka stálej expozície, ktorá je zameraná na históriu i prírodné hodnoty Národného parku Muránska planina. Väčšina programov sa však dá realizovať aj v školskej záhrade.

 Terénne zážitkové programy:

realizujeme výlučne vo vybraných lokalitách na území Národného parku Muránska planina. Terénny zážitkový program vám pripravíme na mieru.

Vel’kosť jednej skupiny: max. 25 detí

Prítomnosť pedagóga: nevyhnutná

Doprava: škola si zabezpečuje vo vlastnej réžii

Vyberte si z našej ponuky výukových programov

interiér│45 min.

Povieme si rozprávku o závistlivej husi, ktorá doplatila na to, že sa nepáčila sama sebe a chcela mať to, čo majú iné vtáky. Na konkrétnych príkladoch si vysvetlíme, ako sa vtáky prispôsobili rôznym ekologickým podmienkam prostredia, v ktorých žijú a ako ich vybavila matka príroda pre prežitie.

interiér / školská záhrada│45 min.

Porozprávame si príbeh žabky Žabičky, ktorá spolu s ďalšími žabkami bývala v jazierku, až kým jej ju človek nezničil. Hravou formou sa naučíme, ako sa žabky rozmnožujú, ako prebieha ich vývojový cyklus, čím sa živia, ako si chytajú potravu, aké prostredie potrebujú, aby sa im darilo a prečo sú v prírode dôležité. Objavíme ďalšie druhy zvierat, ktoré spolu so žabkou obývajú mokraď. A čo musíme spraviť, aby sa žabke v jej jazierku opäť dobre žilo. Výukový program je spojený aj s pohybovými hrami.

interiér / školská záhrada│45 min.

Porozprávame sa o význame vody. Oboznámime sa s kolobehom vody v prírode prostredníctvom príbehu troch kvapiek, ktoré putovali krajinou. Program je spojený s pohybovými hrami.


interiér / školská záhrada│45 min.

Viete, koľko rôznych zvierat je viazaných na stromy a les? Spoločne budeme spoznávať jednotlivých obyvateľov stromu. Povieme si o ich spôsobe života, prečítame básničky a pohybovo niektoré zvieratká aj napodobníme. Naučíme sa, že strom je v podstate veľký dom a pre mnohé druhy živočíchov je veľmi dôležitý.

interiér / školská záhrada│45 min.

Vo včeľom úli to skutočne žije. Deti sa zahrajú na včielky a budú plniť veľa dôležitých úloh tak, ako plnia včielky počas svojho života. Naučíme sa, ako prebieha vývojový cyklus včely. Povieme si o význame včiel pre opeľovanie rastlín. Nakukneme do skutočného úľa a vyskúšame si včelárske vybavenie. Ukážeme si, aký úžitok máme zo včiel, ochutnáme med i peľ.

interiér│45 min.

Rôzne druhy živočíchov majú rôzne stratégie prežitia najťažšieho ročného obdobia v roku – zimy – od sťahovania do zimovísk, upadnutia do pravého či nepravého zimného spánku, až po každodenný boj živočíchov, ktoré si nemôžu dovoliť zimu prespať. Vieme, čo sa deje s telom živočíchov počas zimného spánku? Ako vieme pomôcť tým druhom, ktoré v zime nespia? Na tieto otázky vám prinesieme odpovede.