Náučný chodník
Poďte s nami za sysľami
vzdialenosť6,3 km |
náročnosťľahká |
čas2h |
prevýšenie130 m |
O náučnom chodníku
Náučný chodník vás zavedie z mesta Tisovec cez lúky pod Hradovou až na sysľovisko v lokalite Podhrad. Dozviete sa, ako lúky vznikli a prečo je pre ich zachovanie stále potrebná ľudská činnosť. Priblíži vám históriu ovčiarstva, ktoré bolo dôležitým zdrojom obživy mnohých Tisovčanov v minulosti a význam udržiavania tohto tradičného spôsobu obživy aj v súčasnosti. Priblíži vám tiež zaujímavosti zo života sysľa pasienkového – kedysi hojného, no dnes už vzácneho a zabudnutého obyvateľa lúk a pasienkov.
Kadiaľ vedie trasa náučného chodníka
Náučný chodník má štyri zastavenia a vytvára okruh. Trasa začína pri informačnom bode umiestnenom vedľa budovy strednej odbornej školy v Tisovci. Jej časť vedie súbežne s modro značeným turistickým chodníkom a na krátkom úseku je totožná aj s trasou NCH Hradová.
Od informačného bodu smeruje JZ pod úpätie Hradovej, tu sa stáča vľavo – južne a po poľných cestách vás cez lokalitu Obadovo očko zavedie až na sysľovisko na lokalite Podhrad. Oddychové miesto na sysľovisku vám ponúka možnosť posedieť si a počas oddychu pozorovať sysle i mnohé iné druhy živočíchov v ich prirodzenom prostredí. Môžete tiež obdivovať južné svahy masívu Hradovej, i pozoruhodný útvar – Okrúhlu skalu, ktorá je západným ukončením výrazného a ťažko prístupného skalného hrebeňa Hradovej.
Ak sa rozhodnete prejsť celý okruh, vrátite sa asi 0,5 km späť k rozcestiu a smerovník Vás nasmeruje do lokality zvanej Rejkovo. Tu pri areáli družstva nájdete posledný – štvrtý informačný panel venovaný ovčiarstvu. Trasa náučného chodníka ďalej pokračuje už bez zastavení k tisovskému rybníku a ďalej späť do mesta k východziemu bodu.
Trasa náučného chodníka je určená najmä pre peších návštevníkov.
Trasu je možné absolvovať aj na bicykli. Odporúčame trekový alebo horský bicykel.
Trasu náučného chodníka odporúčame aj rodinám s deťmi. Ide o nenáročnú trasu s minimálnym prevýšením, pričom nemusíte absolvovať celý okruh.
O sysľovisku Podhrad
Syseľ pasienkový patril kedysi na Slovensku k bežným druhom. S ústupom tradičnej formy hospodárenia, čiže pastierstva, pasienky a lúky zarástli a s nimi takmer úplne zmizol aj tento malý, hravý tvor. Analýza zvyškov potravy (kostí z vývržkov) dravých vtákov hniezdiacich na okolitých skalách nám potvrdila, že aj na lokalite Podhrad i okolitých pasienkoch sysle kedysi bežne žili a tvorili veľkú časť ich potravy.
K opätovnému návratu sysľa na pasienky v okolí Tisovca sme pristúpili v roku 2010 v rámci projektu zameraného na záchranu sokola rároha. Na plochu 18 ha sa postupne prenášali sysle zo Spiša a z Bielych vôd pri Muráni. Populácia sa každoročne dopĺňala, no silný predačný tlak mačky divej, líšky, jazveca, či jastraba neumožnil dosiaľ miestnej populácii rásť. Zatiaľ tu žije iba malá kolónia, ktorá je stále veľmi zvislá od činnosti človeka. Rozloha okolitých pasienkov (cca 500 ha) a pestrosť krajiny (políčka, pasienky, kosenie lúk, dostatok zvierat – ovce, kravy, somáriky, kone) však vytvárajú ďaleko lepšie vyhliadky pre šírenie sysľa, ako na Bielych vodách pri Muráni.
Aktivity na obnovu sysľoviska realizujeme v spolupráci s občianskym združením Živá planina. Posilniť miestnu populáciu nám čistením pasienkov i chovom hospodárskych zvierat pomáha najmä miestny obhospodarovateľ a vlastník časti pozemkov – Agrospol Hradová. Zapájajú sa aj študenti z Evanjelického gymnázia Tisovec.
Sysľovisko je aktuálne ohradené ohradníkom, v ktorom sa pasú somáriky a hovädzí dobytok. Prosíme, nevstupujte do ohradníka, mohli by ste tak pri prípadnom kontakte so zvieratami ohroziť vlastné zdravie.
Pozorovanie a kŕmenie sysľov
Nezabudnite, že sysle je možné pozorovať iba počas sezóny – teda od apríla do konca augusta alebo septembra. Od októbra do konca marca sysle spia zahrabané hlboko vo svojich norách. Ak však očakávate zážitok, ako na sysľovisku Biele vody pri Muráni, pravdepodobne budete sklamaní. Sysle pri Tisovci sú veľmi plaché a určite Vám nebudú jesť z ruky.
Neznamená to však, že by ste ich nemohli kŕmiť – pokiaľ prinesiete slnečnicu a rozsypete ju v blízkosti nôr, prispejete k prežitiu jedincov na lokalite. Takáto ľahko dostupná potrava pomôže sysľom prečkať najmä nepriaznivé počasie (daždivé dni), kedy si len ťažko hľadajú potravu.
Vhodnou potravou pre sysle je:
- slnečnica – chemicky neošetrená, nepražená, nesolená; je to najvhodnejšia potrava
- jablká – ideálne sú jabĺčka z vašej záhrady, lebo nie sú chemicky ošetrené; vôbec nevadí, ak sú padané alebo staršie a zošúverené, čo vám zostali v pivnici po zime.
- mrkva – strúhať ju samozrejme nemusíte, sysle sú hlodavce, poradia si
- cvikla
- jačmeň
- ovos
- vlašské orechy
Piškóty a suchý chlieb – sysľom síce chutia a neublížia im, ale pre sysle to nie je prirodzená potrava a budeme radi, ak dáte pri kŕmení prednosť vyššie uvedeným semenám (najmä slnečnici) alebo jablkám či mrkve.