Koncom septembra sa do starostlivosti pracovníkov Správy NP Muránska planina dostali opustené mláďatá dvoch druhov – ježa tmavého a veverice stromovej. Ježo Fero a veveričiak Riško v priebehu októbra absolvovali turné po materských školách v Revúcej. Pre deti je bezpochyby silným zážitkom vidieť úplne zblízka mláďatá aj takých bežných druhov, akými veverica, či jež sú. Ak sa chcete o osude ježa Fera, veveričiaka Riška a stratégii prežitia zimy u týchto druhov dozvedieť viac, čítajte ďalej.
Nájdené mláďa ježa tmavého bolo evidentne z posledného vrhu, lebo vážilo sotva 80 gramov. Matka neprítomná, pichľavé ňuňu opustené, tak sme sa ho ujali. Zdalo sa, že s nami strávi celú nasledujúcu zimu. To už si vytvoríte puto. A tak ježo dostal meno Fero.
Koncom októbra sa ježe ukladajú na zimný spánok. Limituje ich totiž dostupnosť potravy. Ich hlavnou zložkou potravy je hmyz, červy, mäkkýše, vajcia a mláďatá na zemi hniezdiacich vtákov, takisto žaby, plazy a malé hlodavce. Tieto „ježie pochúťky“ sú však počas zimy vskutku nedostatkovým tovarom a tak jež nemá na výber. Inštinkt mu velí nájsť si dostatočne teplý úkryt (kopu lístia alebo len plytkú dieru vystlanú trávou, či machom), schúliť sa do klbka a pokúsiť sa prespať zimu. Je pravým zimným spáčom. Jeho stratégia prežitia spočíva v utlmení všetkých dôležitých životných funkcií – výrazne mu klesne telesná teplota (z 35°C na asi 5°C), spomalí frekvencia dychu (z 50 nádychov za min. na cca 4 za min.) a zníži sa i srdečný tep (z 200 úderov za min. na cca 9). Telo sa mu v podstate takmer vypne. Ale aj na udržanie tohto šetriaceho módu telo potrebuje energiu. Táto energia, ktorá ho udržiava na hranici života a smrti, sa vytvára spaľovaním podkožných zásob tuku. Ak teda chce jež po zime vítať prvé jarné lúče slnka, posledné jesenné dni musí stráviť naberaním na váhe. Pre mláďa je cieľ dosiahnuť váhu min. 600 gramov.
Aby teda naše nájdené mláďa malo šancu prežiť zimu, pustili sme sa do práce na jeho figúre. Cieľ bol jasný – dosiahnuť váhu najmenej 600 gramov. Okrúhle telo a guľaté bruško bola naša i jeho predstava o tej správnej ježej figúre. A tak Fero pracovné dni trávil v teráriu vystlanom senom v kancelárii na správe národného parku a noci a víkendy v kotolni u strážcu Paliho. Pravidelný prísun červíkov, mačacích granúl a kvalitných mačacích konzerv mali zabezpečiť jeho naberanie na váhe. Navidomoči rástol a priberal. Potvrdili to i pravidelné váženia. Na konci októbra presiahol stanovenú minimálnu hranicu a s váhou takmer 650 g bol v posledný októbrový deň vypustený. Zazimoval v stodole pod doskami v kope sena u svojej náhradnej mamy Paliho. Snáď zimu prežije v zdraví.
V rovnaký deň, ako sa k nám koncom septembra dostal ježo Fero, sme sa ujali aj troch mláďat veverice obyčajnej. Opäť išlo o neskorý vrh, ešte slepé mláďatá boli nájdené v Revúcej pri Balatone pod stromom, na ktorom mali hniezdo. Dnes sa už nedozvieme, či mláďatá z hniezda vypadli, alebo ich mať jednoducho vyhodila (príroda vie byť krutá). Z troch mláďat napokon prežilo iba jedno, samček, ktorý dostal meno Riško. Keďže jeho rodná mať ho vydala napospas osudu, dostal náhradnú mamu – strážcu Peťa. Starostlivosť o tak malé mláďa si vyžiadalo naozaj dvadsaťštyri hodinovú službu. Do veku dvoch mesiacov bol každé tri až štyri hodiny kŕmený výhradne mačacím mliekom a to i v noci. Vo veku dvoch mesiacov Riško postupne prešiel na pevnú stravu – slnečnicové semienka, orechy vlašské i lieskové, šišky, rôzne druhy zeleniny i ovocia. Napriek tomu, že z bezbranného tvora, ktorý mal smrť na jazyku, je dnes krásna, silná, aktívna mladá veverica, Riško by po vypustení do prírody pravdepodobne nemal šancu prežiť zimu. Prečo? Odpoveď je v stratégii prežitia.
Veverice nepatria k zimným spáčom. Sú aktívne počas celej zimy, len počas veľkých mrazov dva – tri dni v kuse predriemu vo svojich hniezde vystlanom machom, no potom sa znovu prebudia od hladu. V týchto fázach sa zníži ich srdcová frekvencia, takže spotrebujú menej energie, ale telesná teplota sa im nemení. Preto stále veverica potrebuje kalorickú potravu, napr. žalude, bukvice a ak ju nenájde, čaká ju smrť hladom. Stratégiou prežitia je teda vytvoriť si dostatočné zásoby. Keď na jeseň padajú zo stromov žalude a bukvice, veverice ich zbierajú a zahrabávajú ich o niekoľko metrov ďalej do zeme. Tieto skrýše im potom slúžia ako zimná rezerva. Preto je pre vevericu veľmi dôležité zapamätať si, kde si zimné zásoby na jeseň ukryla, čo však nie je vôbec jednoduché, lebo krajina na jeseň a v zime predsa len nevyzerá rovnako.
Náš Riško si však žiadne skrýše nestihol vytvoriť. Jeho šanca na prežitie počas nadchádzajúcej zimy by tak bola takmer nulová. Preto zimu strávi v našej Chovnej stanici, kde bude mať zabezpečený pravidelný prísun potravy a dostatočný priestor na šantenie. Pravdepodobnosť vrátenia živočícha do voľnej prírody sa u jedincov, ktoré boli človekom odchované od narodenia, alebo od veľmi skorého veku, citeľne znižuje a to v závislosti od druhu živočícha. Jedinec sa na človeka naviaže a stratí prirodzenú plachosť pred najnebezpečnejším predátorom, ktorým človek bez pochyby je. A to sa mu vo voľnej prírode môže vypomstiť. Aj v prípade Riška už vznikla úzka naviazanosť na človeka. Ak prídete do jeho výbehu, s absolútnou dôverou ku vám pribehne a bez náznaku strachu po vás poskakuje. Je teda otázne, aký bude jeho ďalší osud.
Pozrite si krátke video z Chovnej stanice pri Správe NP Muránska planina: veveričiak Riško
Text: Ing. Jana Šmídtová, Správa NP Muránska planina
Foto: Jana Šmídtová, Hilda Puterová, Pavol Balko