Máte pocit, že príroda sa tento rok zobudila akosi priskoro? Nuž, je to naozaj tak. Všetko je posunuté približne o tri – štyri týždne dopredu. Je to jeden z prejavov prebiehajúcich klimatických zmien.
Správa NP Muránska planina každoročne zabezpečuje osadením dočasných zábran popri cestách štyri hlavné migračné trasy skokanov hnedých, ropúch obyčajných i vzácne sa vyskytujúcich rosničiek zelených. Zábrany tak v týchto dňoch uvidíte medzi Revúcou a Muráňom (Strelnica a Uhliarska), v Muránskej Lehote (Lehotské rybníky) a v Tisovci (Vachtové jazierko). Fólia natiahnutá popri ceste bráni nielen žabám, ale aj mlokom dostať sa na cestu a nedobrovoľne tak ukončiť svoj život pod kolesami áut. Na niektorých miestach totiž koncom zimy, s príchodom teplého a vlhkého počasia, dochádza k masívnemu presunu žiab zo zimovísk do mokradí s jasným cieľom – rozmnožiť sa. Kus fólie tak dokáže zachrániť aj tisícky životov. Osadením fólie však naša práca nekončí. Všetky ošetrené úseky treba denne kontrolovať, žaby pozbierať a preniesť ich na druhú stranu cesty do mokrade, ktorá bola cieľom ich putovania.
„Kedy budete stavať zábrany pre žaby?“, pýtala sa nás televízna reportérka v utorok 27. februára. Práve sme dokončovali osadenie zábran pri Lehotských rybníkoch – na treťom úseku zo štyroch hlavných migračných trás obojživelníkov v našom regióne. Na tom by nebolo nič neobvyklé, keďže tak robíme každoročne. Neobvyklé však je, že prvé skokany hnedé sme tento rok zaregistrovali už 11.2., pričom jarná migrácia žiab v našich podmienkach začínala obyčajne najskôr od prvej polovice marca. Výnimkou boli iba roky 2014 a 2016, kedy sa žaby, takisto kvôli extrémne teplému počasiu v danom ročnom období, dali do pohybu už v druhej polovici februára. So stavbou zábran sme sa preto aj tento rok museli expresne poponáhľať, pričom hlavná migrácia žiab je v týchto dňoch v plnom prúde a niekde už pomaly aj končí.
Pri osádzaní zábran je naozaj každá ruka dobrá, lebo práca to nie je vôbec ľahká. Sme vďační za pomoc dobrovoľníkov, medzi ktorých pravidelne patria žiaci Špeciálnej základnej školy z Revúcej. A pomôcť môžete aj vy, stačí v miestach, kde vidíte drobné žabky skákať cez cestu pribrzdiť a možno ich aj obísť, ak to bezpečnosť dovolí. Tieto stvorenia robia naozaj všetko, čo je v ich silách, aby čo najskôr cestu prekonali, no rýchlejšie ísť nevedia. A aj keď žaby mnohí z nás nepovažujú za pôvabné a teda ani obľúbené tvory, majú v prírode naozaj veľký význam – či už ako druh, ktorý reguluje početnosť hmyzu, ktorým sa živí, alebo ako vyhľadávaná potrava bocianov, volaviek, či iných druhov predátorov.
Text: Ing Jana Šmídtová, Správa NP Muránska planina
Foto: J. Šmídtová, J. Korytiak, J. Šmídt, E. Hapl, G. Benčuríková