Zimný prechod Muránskou planinou prilákal viac ako 500 návštevníkov

Muránska planina má svoje osobitné čaro v každom ročnom období. Zahalená do ticha a bielej periny láka počas zimných mesiacov najmä milovníkov zimnej pešej turistiky, či bežeckého lyžovania. Na Muránskej planine neplatí zimná uzávera turistických chodníkov a tak limitujúcim faktorom pre návštevníka v tomto období je iba počasie, výška snehovej pokrývky a jeho vlastná fyzická kondícia. Stačí zbaliť batoh, primerane sa vystrojiť a vyraziť peši alebo na bežkách zasneženou krajinou. Za vynaloženú námahu počas túry sa príroda dokáže človeku vždy odvďačiť. Je to jedinečná príležitosť, ako uniknúť z civilizácie, „vyčistiť si hlavu“ a načerpať energiu uprostred prekrásnej prírody národného parku.

Zasnežená Muránska planina počas uplynulého víkendu (v sobotu 11.2.2023) prilákala viac ako 500 návštevníkov nielen z blízkeho okolia, ale aj z iných kútov Slovenska. Prišli, aby sa zúčastnili tradičného podujatia – Zimného prechodu Muránskou planinou. Už od roku 1978 ho pre milovníkov zimnej turistiky každoročne na prelome januára a februára pripravuje obec Muráň. Po prvýkrát sa v tomto roku stala spoluorganizátorom aj Správa NP Muránska planina. Jubilejný 45. ročník tak v sobotu ráno spoločne zahájili Pavol Mlákaj – zástupca obce, ktorý je „hnacím motorom“ či dušou tohto podujatia, Ján Šmídt – riaditeľ Správy NP Muránska planina a Michal Kiča – štátny tajomník MŽP SR, ktorým sa počas túry naskytlo viacero príležitostí na neformálne rozhovory s účastníkmi podujatia.

Napriek vysokej účasti nemal človek pocit, že ide o masové podujatie. Trasa dlhá takmer 20 km pre peších a takmer 30 km pre bežkárov ľudí dokonale „roztiahla“. Prechádzajúc jednotlivými lokalitami sa každému naskytali prekrásne zimné scenérie, aké dokáže vyčarovať len príroda.

Muránsku planinu zasypanú snehom sa skrátka oplatí vidieť a zažiť. Národný park do regiónu postupne láka stále viac ľudí, ktorí ju chcú vidieť, spoznať, zažiť. Región Muránskej planiny má perspektívu sa vďaka vzácnej, zachovalej prírode národného parku a vďaka spolupráci aktérov cestovného ruchu v nasledujúcich rokoch rozvíjať a napredovať. Významným impulzom udržateľného rozvoja budú aj schválené rozvojové projekty v NP Muránska planina z mechanizmu Plánu obnovy a odolnosti. Vďaka nim sa už v blízkej budúcnosti na Muránskej planine vyznačia a budú udržiavať stopy na troch bežkárskych okruhoch.

Text: Jana Šmídtová, NP Muránska planina

Foto: Jana Šmídtová, Slavomír Šmídt