Zapoj sa aj ty do Hodiny Zeme

V sobotu 28. marca 2020 sa každý z nás môže zapojiť do celosvetovej kampane Hodina Zeme. Na jednu hodinu o 20.30 miestneho času sa tak vo viac ako 180 krajinách sveta a na viac ako 12 tisíc dominantách miest symbolicky vypnú svetlá a svet sa na krátko zahalí do tmy. Vypnutím svetiel na pamiatkach, verených budovách i vo vlastných domácnostiach dávame symbolicky najavo, že nám na našej Zemi záleží. Zamyslime sa a spravme každý pre ochranu našej Zeme, pre ochranu prírody to, čo môžeme.

Ako sa teda môžeš zapojiť?

Vypni svetlá v dome na jednu hodinu

Toto je najjednoduchší spôsob, ako vyjadriť svoj postoj a nestojí ťa to nič. Hodinu každý z nás vydrží bez osvetlenia a ak to spraví veľká časť populácie, naša Zem si aspoň na chvíľu vydýchne. Navyše, ak bude priaznivé počasie, ukážu sa nám hviezdy aj tam, kde ich inak kvôli svetelnému smogu našich miest nemáme možnosť pozorovať.

Nalaď sa online na jeden zo živých večerných prenosov zo sveta

Výnimočné okolnosti si žiadajú výnimočné riešenia. V súvislosti so zdravotnou krízou s prepuknutím epidémie Coronavirus (COVID-19) museli mnohé krajiny prijať prísne opatrenia. Kým v iných rokoch sa ľudia v rámci tejto kampane stretávali na námestiach, aby spoločne sledovali symbolické vypnutie svetiel na najvýznamnejších budovách metropol, zúčastnili sa lampiónových sprievodov, či iných sprievodných podujatí, dnes by sme tým riskovali vlastné zdravie i zdravie iných. Sprievodné podujatia sa však tento rok presúvajú do virtuálneho prostredia. Pripoj sa online na jeden zo živých prenosov, vyber si krajinu i podujatie, ktoré chceš sledovať: online živé prenosy. Započúvaj sa napr. do spevu talianskych umelcov, ktorí pre Hodinu Zeme venujú špeciálnu pieseň.

Vyjadri svoj hlas digitálne

Že tvoj názor nikoho nezaujíma? Že tvoj hlas nepočuť? Tak to je omyl. Môžeš podpísať petíciu „Hlas pre planétu“ a jej prostredníctvom, spolu s ďalšími tisíckami ľudí, tak dáš svetovým vodcom vedieť, že ti na prírode záleží a požaduješ naliehavé politické kroky na ochranu našej planéty. Tvoj hlas tak začujú všetci svetoví lídri, pretože táto petícia bude predstavená na kľúčových globálnych konferenciách v roku 2020. Klikni na  https://www.earthhour.org/voice  a pridaj svoj hlas k viac ako 300 tisíc ďalším ľuďom, ktorí petíciu dosiaľ podporili.

Daj vedieť, že priatelia i príroda sú pre teba dôležití

Keď dnes, v súvislosti s pandémiou všetci čelíme izolácii, viac ako kedykoľvek predtým si uvedomujeme, čo pre nás znamenajú priatelia, rodina, kolegovia a aký vzácny bol čas, ktorí sme spoločne trávili často v prírode. WWF Slovensko spúšťa na Hodinu Zeme výzvu Spolu v prírode. Vyzývajú preto priateľov, kolegov, firmy i médiá, aby od rána zverejnili na svojich profiloch na sociálnych sieťach fotografie, na ktorých sú spolu v prírode v období pred pandémiou. Pridali hashtagy #MojaHodinaZeme #spoluvprirode a vyzvali na to isté ďalších priateľov a kolegov. Pridaj sa aj ty a daj takto vedieť, že priatelia a prírodu sú pre teba dôležití.

Sprav už dnes jednoduché zmeny vo svojom každodennom živote

Zmeň svoj jedálniček

Jednou z najlepších vecí, ktorú môžeš spraviť pre našu planétu je zmeniť, čo ješ. Jedením zdravej a vyváženej stravy s väčším podielom pestrej rastlinnej potravy, kupovaním mäsa a rýb z udržateľných zdrojov (napr. kupuj najmä od miestnych drobných farmárov) a neplytvaním jedlom (dnes varím, čo chladnička dala), tým všetkým pomáhaš ochraňovať našu planétu.

Zmeň svoje návyky v nakupovaní

Recykluj, menej nakupuj a vyberaj si produkty šetrné k prírode. Pri nakupovaní vždy v prvom rade rozmýšľaj, či to, čo chceš, naozaj aj potrebuješ. Zaujímaj sa, odkiaľ tovar pochádza, kto a ako ho vyrobil, čo obsahuje a či už pri jeho výrobe a následnom použití nepoškodil a naďalej nebude poškodzovať životné prostredie. To sú dôležité otázky. Vieš napríklad, že ak si kúpiš zemiakové lupienky smažené na palmovom oleji, podporuješ odlesňovanie v prospech vzniku palmových plantáží?

Zmena k čistej energii

Zapoj sa  do boja s klimatickými zmenami. Klimatické zmeny sú najväčšou výzvou, akej kedy ľudstvo čelilo. Ovplyvňujú celú našu planétu. Ľudia i príroda na celom svete už teraz pociťujú ich následky: vodné zdroje sa zmenšujú, zvyšuje sa frekvencia i intenzita extrémnych výkyvov počasia, lesné požiare sú čoraz častejšie a rozsiahlejšie a koralové útesy odumierajú. Ešte stále sa môžeme vyhnúť najhorším následkom klimatických zmien a vybudovať bezpečnejšiu budúcnosť pre nás všetkých, ale kompetentní vládni predstavitelia jednotlivých štátov sveta musia konať razantne, rýchlo – už dnes. A zodpovedne sa k tomu musí postaviť každý jeden z nás.

Aj tvoje skutky – malé aj veľké môžu pomôcť v tomto ťažkom boji:
  • Viac sa presúvaj peši alebo bicyklom.
  • Daj prednosť preprave hromadnou dopravou pred vlastným autom – samozrejme, keď pominie hrozba nákazy, ktorej teraz čelíme.
  • Máš vlastnú záhradu? Tak pestuj rastliny – sprav z nej nie priestor so sterilným trávnikom, ale usiluj sa o čo najpestrejšiu a hlavne živú záhradu, kde si nielen dopestuješ vlastné zdravé ovocie a zeleninu, ale vytvoríš priestor pre opeľovače, vtáky a iné tvory.
  • Ak odchádzaš z izby, vypni svetlá i spotrebiče, ktoré práve nepoužívaš – ušetríš vlastné vrecko i našu planétu.
  • Ak máš možnosť, suš opraté prádlo voľne na vzduchu, nie v sušičke.
  • Ak máš možnosť, nechaj si na dom namontovať solárne panely, energia zo slnka je čistá energia.
  • Zaujímaj sa, čo sa deje v regióne i v krajine, tvoj hlas je dôležitý. Spoločne musíme zintenzívniť úsilie zamerané na prechod z používania fosílnych palív – najväčšej príčiny klimatických zmien – na čisté a obnoviteľné zdroje energie.

Text: Ing Jana Šmídtová, Sráva NP Muránska planina

Zdroje:

https://www.earthhour.org

WWF Slovakia