Turistická útulňa Nižná Kľaková sa dočkala rekonštrukcie

útulňa Nižná Kľaková - po rekonštrukciiu

Nižná Kľaková je obľúbenou zastávkou mnohých turistov, ktorí navštívia Národný park Muránska planina. Je to jedno z troch miest, ktoré sú vyhradené pre stanovanie. Nachádza sa v centre planiny, na križovatke dvoch turistických trás – červeno značenej Rudnej magistrály a žlto značenej trase č. 8751 vedúcej z Muráňa.

Od roku 1997 slúži turistom v sedle Nižná Kľaková na prespanie jednoduchá zrubová turistická útulňa. Napriek priebežným opravám sa zub času na nej podpísal a rozsiahlejšia rekonštrukcia bola nevyhnutná. V priebehu tohto mesiaca strážcovia a dobrovoľníci národného parku a členovia občianskeho združenia Živá planina zrealizovali kompletnú výmenu šindľovej strechy. Výmeny sa dočkala aj podlaha vo vstupnej terase útulne. Koncom leta nás čaká ešte ošetrenie strechy ochrannými nátermi. Rekonštrukciu finančne podporila firma Daikin Airconditioning Central Europe – Slovakia s.r.o. , za čo jej patrí naša vďaka.

Interiér útulne je vybavený jednoduchými drevenými pričňami. Vďaka rekonštrukcii vnútorných priestorov, ktoré realizovali strážcovia národného parku ešte v minulom roku, sa kapacita na prespanie zvýšila z maximálne osem na dvanásť ľudí. Novovybudovaná dosková podlaha terasy takisto umožní viac menej pohodlné prespanie ďalším nenáročným turistom. V blízkosti nájdete suché WC, ohnisko a jednoduché drevené sedenie. Útulňa je prístupná pre návštevníkov bezplatne a celoročne. Miesta v útulni nie je možné vopred rezervovať, platí pravidlo, kto skôr príde.

Neďaleko Nižnej Kľakovej môžete obdivovať prírodný útvar – Skalnú bránu, odkiaľ sa otvára nádherný výhľad na Fabovu hoľu, Malú a Veľkú Stožku. Najbližší zdroj vody (studnička) sa nachádza necelých 400 m juhozápadne od miesta stanovania, na žlto značenej turistickej trase č. 8425, ktorá vedie na Skalnú bránu.

Milí návštevníci, žiadame vás, aby ste nerozkladali oheň na terase útulne, nakoľko by ste mohli spôsobiť požiar. Na rozkladanie ohňa využite zriadené ohnisko v blízkosti útulne. Tiež si dovolíme upozorniť, že prične slúžia na prespanie. Je teda vhodné nebehať po nich v turistickej obuvi, aby sa zbytočne neznečisťovali blatom.

Veríme, že útulňa vám v tejto vylepšenej podobe bude dlho slúžiť.

Text: Jana Šmídtová, Správa NP Muránska planina

Foto: P. Balko, I. Bryndza