S príchodom jari sa rozbehli práce na sysľovisku Biele vody

Sysľovisko Biele vody pri Muráni alebo „Syslia lúka“, ako ho začali ľudia volať, patrí bezpochyby k najznámejším sysľoviskám na Slovensku. V posledných dvoch rokoch sa stalo jedným z najnavštevovanejších miest v NP Muránska planina. Denne sem od jari do jesene zavítajú desiatky a v letných mesiacoch aj stovky návštevníkov, ktorých sem láka možnosť naozaj blízkeho kontaktu s drobným hlodavcom sysľom pasienkovým. Možnosť celkom zblízka pozorovať tohto milého tvora v jeho prirodzenom prostredí privádza do vytrženia nielen deti, ale aj dospelých.

Aby sa sysľom na Bielych vodách darilo, je potrebné lokalitu manažovať, teda zabezpečiť jej pravidelné spásanie alebo kosenie, ako aj odstraňovanie náletových drevín z okrajov pasienka. O udržiavanie nízkeho trávneho podrastu sa počas celej sezóny starajú ušaté živé kosačky – stádo somárikov. O to ostatné sa starajú členovia občianskeho združenia Živá planina (https://zivaplanina.sk/) v spolupráci so Správou NP Muránska planina. Veľmi významná je aj pomoc zo strany dobrovoľníkov, ktorí sem pravidelne počas roka prichádzajú z rôznych kútov Slovenska i zahraničia a finančná podpora sponzorov, donorov a aj ľudí a firiem, ktoré venujú dar alebo 2 % zo svojich daní na starostlivosť o túto lokalitu (http://zivaplanina.sk/2019/01/25/darujte-2-z-dane-syslom/). Za každú takúto pomoc sme veľmi vďační.

Od začiatku jari sú práce na sysľovisku v plnom prúde. Keďže v najbližších dňoch sa na lokalitu vrátia somáriky, bolo potrebné opraviť poškodenú ohradu okolo sysľoviska. V utorok 2. apríla sme teda spoločne s členmi Živej planiny ohradu „zreparovali“ a pripravili tak letné „sídlo“ pre somáriky, ktoré sú už neodmysliteľnou súčasťou tejto lokality a spolu so sysľami sa stali miestnymi „celebritami“. Zabrániť náletovým drevinám opätovne sa rozšíriť na pasienok je beh na dlhú trať. A tak sú záhradné nožnice jedným z najpoužívanejších náradí pri každej brigáde, ktorá tu prebieha. V prácach budú počas nasledovného víkendu (6.4. – 7.4.2019) pokračovať spolu so Živou planinou dobrovoľníci (https://www.facebook.com/events/2316023678677675/). Pokiaľ na lokalitu v tom čase zavítate, môžete sa samozrejme pridať. Pomôžete tak nielen nám, ale hlavne sysľom.

Text: Ing. Jana Šmídtová, Správa NP Muránska planina

Foto: Ing. Jana Šmídtová, Ing. Ervín Hapl