Pozývame Vás na Muránske hradné hry

Správa Národného parku Muránska planina, Občianske združenie Živá planina a Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron pozývajú Vás všetkých – veľkých i malých, mladých i starých, miestnych i cezpoľných na Muránsky hrad. V lone prekrásnej prírody Národného parku Muránska planina sa dňa 11. júna 2022 uskutočnia Muránske hradné hry.
Neváhajte a príďte s rodinou, priateľmi alebo aj sami na Muránsky hrad, oddýchnuť si, zabaviť sa a načerpať sily v lone prírody Muránskej planiny, na mieste, ktoré dýcha históriou a poteší Vás prekrásnymi výhľadmi do širokého okolia. Na mieste, kde po dvoch dlhých rokoch pandémie opätovne jeden deň v roku budú rinčať zbrane rytierov. Tešíme sa na Vás.

Aký program sme pre Vás pripravili?

Vystúpenie Skupiny historického šermu Berezun

Od 11.00 hod. na nádvorí Muránskeho hradu predvedú svoje šermiarske umenie členovia Skupiny historického šermu Berezun z Brezna.

Vystúpenie Sokoliarstva Lukáš

Krásu a obratnosť dravých vtákov, ako aj umenie spolupráce človeka a dravca budete môcť obdivovať počas vystúpenia sokoliarov zo Sokoliarstva Lukáš z Muráňa.

Environmentálne hry pre deti

Počas celého dňa sa všetci – deti aj dospelí s hravou dušou, budete môcť zapojiť do rôznych environmentálnych hier a vyskúšať si najmä svoje znalosti o prírode, niečo sa naučiť, ale aj zabaviť. Hrať sa s vami budú pracovníci Správy Národného parku Muránska planina a naši dobrovoľníci. Každý, kto sa zapojí do hier, bude na záver pasovaný za rytiera alebo dvornú dámu Muránskeho hradu. Preto neváhajte, rytierom, či dvornou dámou sa len tak nestanete.

Vyhodnotenie a ocenenie súťaží

Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron na nádvorí Muránskeho hradu slávnostne vyhodnotí dve súťaže, do ktorých ste sa mohli zapojiť – MAS očami detí a MASka v objektíve.

Krst sprievodcu "Stredoveké hrady na Gemeri"

Nádvorie kedysi slávneho a nedobytného stredového hradu je tým pravým miestom pre krst sprievodcu „Stredoveké hrady na Gemeri“. Krstiť bude Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer.
 

Ako sa na Muránsky hrad dostanete?

Peši

Pre tých, ktorí chcete spojiť účasť na podujatí s turistikou a skutočne si užiť aj prekrásnu prírodu Muránskej planiny, odporúčame peší výstup na Muránsky hrad:
• z Muráňa po Náučnom chodníku Muránsky hrad – dĺžka: 3,9 km, prevýšenie: 530 m, čas: do 2:00 hod.
• po žltej turistickej značke zo sedla Predná Hora – dĺžka: 4,3 km, prevýšenie: 265 m, čas: do 2:00 hod.

Autobusom

Pre tých, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemôžete, či nechcete absolvovať peší výstup na Muránsky hrad, sme pripravili bezplatnú dopravu autobusmi z Revúcej i z Muráňa na Veľkú lúku, lokalitu Piesok.
Z Veľkej lúky je potrebné absolvovať posledný úseku na Muránsky hrad peši – dĺžka: 2,2 km, prevýšenie: 127 m, čas: max. 45 min.

Odchody autobusov:
• Revúca – spred Billy: 8:00 hod.
• Muráň – námestie: 8:15 hod., 9:00 hod.
• Veľká lúka, lokalita Piesok späť do Muráňa a Revúcej: 14:00 hod., 15:00 hod.