Pozývame vás na Muránske hradné hry 2024

Nenechajte si 15. júna 2024 (sobota) ujsť obľúbené podujatie určené pre veľkých i malých. Príďte si s rodinkou, priateľmi alebo aj sami vychutnať krásy Muránskej planiny a zažiť atmosféru hradných hier. Čo sme si pre vás pripravili?

 

Bohatý program v areáli Muránskeho hradu i na Veľkej lúke

Už od 10:00 hod. začína na Veľkej lúke sprievodný program

Sprievodný program začína na Veľkej lúke prezentáciou stredovekých remesiel a trhom regionálnych produktov. Nezabudnite si preto mešce s dukátmi, čo ak vám srdce po niečom „zapiští“. Budete mať tiež jedinečnú príležitosť ochutnať stredovekú gastronómiu a historické vína. Jazdili už vaše deti na koni? Budú mať možnosť. K Veľkej lúke totiž neodmysliteľne patria aj kone. Na stredovekých rytierov sa pripravte už tu. Utáboria sa tu totiž drsní stredoveký vojaci zo Skupiny historického šermu TAURUS ATER z Turian. Možno sa pripravujú na obliehanie Muránskeho hradu.

Hlavný program začína od 13:00 hod. na nádvorí Muránskeho hradu

Atmosféru stredoveku navodí svojím šermiarskym vystúpením  Skupina historického šermu Berezun z Brezna, ktorá program otvorí. Od 14:00 hod. nádvorie ovládnu kaukliari, ktorí aj v stredoveku na hradoch, v mestách i dedinách svojimi vystúpeniami bavili šľachtu i pospolitý ľud. Že neviete, kto sú to kaukliari? Nuž musíte prísť a zistiť to.  Od 15:00 hod. budete môcť na nádvorí Muránskeho hradu obdivovať krásu a obratnosť dravých vtákov, ako aj umenie spolupráce človeka a dravca. Prestavia sa vám sokoliari zo Sokoliarstva Lukáš z Muráňa. Areálom Muránskeho hradu bude na rôznych miestach znieť historická hudba, ktorá dotvorí stredovekú atmosféru.

Rozšírte rady dvorných dám a rytierov Muránskeho hradu

Od 10:00 hod. po celý deň sa všetci – deti aj dospelí s hravou dušou, budete môcť v areáli Muránskeho hradu zapojiť do rôznych environmentálnych hier a vyskúšať si najmä svoje znalosti o prírode, niečo sa naučiť, ale aj zabaviť. Hrať sa s vami budú pracovníci Správy Národného parku Muránska planina a naši dobrovoľníci. Každý, kto sa zapojí do hier, bude na záver pasovaný za rytiera alebo dvornú dámu Muránskeho hradu. Preto neváhajte, rytierom, či dvornou dámou sa len tak nestanete.

Program si môžete stiahnuť tu: PROGRAM MURÁNSKE HRADNÉ HRY.

 

Ako sa na Muránsky hrad dostanete?

Ak chcete spojiť svoju účasť na podujatí s turistikou a skutočne si užiť aj prekrásnu prírodu Muránskej planiny, odporúčame peší výstup na Muránsky hrad po trase náučného chodníka z Muráňa, alebo niektorej z turistických trás. Môžete však využiť aj kyvadlovú dopravu autobusmi z Muráňa na Veľkú lúku, lokalitu Piesok. Z Veľkej lúky je potrebné absolvovať posledný úseku na Muránsky hrad peši – dĺžka: 2,2 km, prevýšenie: 127 m, čas: max. 45 min.

Peši:
Kyvadlová doprava:
  • 9:00 hod. – 11:00 hod.Muráň (pri železničnej stanici) – Predná Hora – Veľká lúka
  • 17:00 hod. – 18:30 hod.Veľká lúka, lokalita Piesok – Muráň – Predná Hora

 

Kde môžete v Muráni zaparkovať?

Miesto nástupu na kyvadlovú dopravu a odstavnú plochu, kde môžete bezplatne zaparkovať svoje auto nájdete tu:

PARKOVANIE A ODCHOD KYVADLOVEJ DOPRAVY

 

Aká je cena vstupenky a kde si ju zakúpite?

Vstupenky je možné zakúpiť na mieste pri nástupe do autobusu, prípadne v infostánku pred vstupom na Muránsky hrad.

Cena vstupenky:
  • 5 € dospelá osoba s dopravou
  • 3 € dospelá osoba bez dopravy
  • dieťa do 10 rokov ZADARMO

 

Podujatie pre vás pripravili a tešia sa na vás

Obec MuráňNárodný park Muránska planina, Oblastná organizácia cestovného ruchu GemerPartnerstvo Muránska planina – Čierny Hron.