Pozývame vás na Muránske hradné hry 2023

Nenechajte si 15. júla 2023 (sobota) ujsť obľúbené podujatie určené pre veľkých i malých. Príďte si s rodinkou, priateľmi alebo aj sami vychutnať krásy Muránskej planiny a zažiť atmosféru hradných hier. Tešíme sa na Vás.

 


Aký program sme pre Vás pripravili?

Od 10:00 hod. si môžete užívať sprievodný program – remeselný trh, environmentálne hry, výrobu odznakov a iné.  Od 13:00 hod. začína na nádvorí Muránskeho hradu hlavný program.

Program si môžete stiahnuť tu: PROGRAM MURÁNSKE HRADNÉ HRY.

 

♣ Remeselný trh na Veľkej lúke ♣

Od 10:00 hod. po celý deň bude pre veľkých i malých na Veľkej lúke pripravený remeselný trh. Ak teda dávate prednosť výrobkom, ktoré vytvorili zručné ruky miestnych remeselníkov, iste si nájdete niečo, čo poteší Vaše oko a možno Vám bude slúžiť celé roky. Milujete sladké buchty? Na veľkej lúke nájdete tie najlepšie – vychýrené Muránske buchty, ktoré nemajú páru.

♣ Environmentálne hry pre deti ♣

Od 10:00 hod. po celý deň sa všetci – deti aj dospelí s hravou dušou, budete môcť v areáli Muránskeho hradu zapojiť do rôznych environmentálnych hier a vyskúšať si najmä svoje znalosti o prírode, niečo sa naučiť, ale aj zabaviť. Hrať sa s vami budú pracovníci Správy Národného parku Muránska planina a naši dobrovoľníci. Každý, kto sa zapojí do hier, bude na záver pasovaný za rytiera alebo dvornú dámu Muránskeho hradu. Preto neváhajte, rytierom, či dvornou dámou sa len tak nestanete.

♣ Vystúpenie Skupiny historického šermu Taurus Ater ♣

Čas mýtov a legiend Vám od 13.10 hod. na nádvorí Muránskeho hradu priblíži Skupina historického šermu Taurus Ater z Turian. Skupina sa venuje stredoveku – obdobiu gotiky, keď zem nebola tak husto osídlená. Život bol omnoho surovší a drsnejší, ľudia verili poverám. Kto sa líšil mysľou od kresťanských myšlienok, bol popravený ako kacír, čarodejník. Máme sa teda na čo tešiť.

♣ Vystúpenie Historického šaška Guma ♣

Od 14.00 hod. nádvorie Muránskeho hradu ovládnu kaukliari. Po mestách, dedinách i hradoch v stredoveku chodili komedianti, pouliční umelci, klauni, žongléri i chodúliari. Bavili šľachtu i chudobný ľud, veľkých i malých. A nás svojim kaukliarskym predstavením určite zabaví Historický šaško Guma.

♣ Vystúpenie Sokoliarstva Lukáš ♣

Krásu a obratnosť dravých vtákov, ako aj umenie spolupráce človeka a dravca budete môcť od 15:00 hod. na nádvorí Muránskeho hradu obdivovať počas vystúpenia sokoliarov zo Sokoliarstva Lukáš z Muráňa.

♣ Vystúpenie Skupiny historického šermu Berezun ♣

Od 16.00 hod. nádvorie Muránskeho hradu ovládnu opäť šermiari. Svoje šermiarske umenie nám predvedú členovia Skupiny historického šermu Berezun z Brezna a ukončia tak Muránske hradné hry.


 

Ako sa na Muránsky hrad dostanete?

♥ Peši ♥

Pre tých, ktorí chcete spojiť účasť na podujatí s turistikou a skutočne si užiť aj prekrásnu prírodu Muránskej planiny, odporúčame peší výstup na Muránsky hrad:

⇒ z Muráňa po Náučnom chodníku Muránsky hrad – dĺžka: 3,9 km, prevýšenie: 530 m, čas: do 2:00 hod.

⇒ po žltej turistickej značke zo sedla Predná Hora – dĺžka: 4,3 km, prevýšenie: 265 m, čas: do 2:00 hod.

 

♥ Kyvadlovou dopravou ♥

Pre tých, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemôžete, či nechcete absolvovať peší výstup na Muránsky hrad, sme pripravili dopravu autobusmi z Muráňa na Veľkú lúku, lokalitu Piesok. Z Veľkej lúky je potrebné absolvovať posledný úseku na Muránsky hrad peši – dĺžka: 2,2 km, prevýšenie: 127 m, čas: max. 45 min.

Odchody autobusov:

⇒ Muráň – pri železničnej stanici na Veľkú lúku: od 9:00 hod. – 11:00 hod.

⇒ Veľká lúka, lokalita Piesok späť do Muráňa k železničnej stanici: od 17:00 hod. do 18:30 hod.

 

Miesto nástupu na kyvadlovú dopravu a odstavnú plochu, kde môžete zaparkovať svoje auto nájdete tu:

PARKOVANIE A ODCHOD KYVADLOVEJ DOPRAVY


Podujatie pre vás pripravili a tešia sa na vás

Obec MuráňNárodný park Muránska planina,  Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron a Región Gemer.