Noc s netopiermi na Burde

Netopiere a povery

V rozprávkach sa z nich stali krvilačné šelmy spojené s upírmi, vnikli rôzne povery o tom, že sú to diablovi poslovia a útočia na ľudí, niektorí si myslia, že sú to vtáky a znášajú vajcia. Podľa iných nemajú oči a sú teda slepé. Asi najrozšírenejšou poverou je tá, ktorá hovorí o tom, že sa  pletú ľuďom, a zvlášť mladým dievčatám, do vlasov. Nie je však vždy všetko tak, ako si človek myslí. V prípade netopierov, o ktorých je reč, toto pravidlo platí niekoľkonásobne. Vďaka  svojmu skrytému spôsobu života sú zahalené rúškom tajomstva.

Poznanie rúca povery a odbúrava strach

O tom, že netreba veriť všetkým poverám, sme sa večer 22.8.2020 presvedčili v sedle Burda, v terénnom informačnom stredisku Národného parku Muránska planina. Pred zotmením sme nad vodnou hladinou pripravili siete na odchyt netopierov. Prostredníctvom filmu zo života netopierov a následnej prednášky sme malým aj veľkým zvedavým návštevníkom priblížili tieto záhadné stvorenia. Dozvedeli sa, ako sa teda orientujú v úplnej tme hlbokých jaskýň, ako lovia potravu, či sa naozaj kŕmia krvou, prečo sa do vlasov nezamotajú a že sa ich nemusíme báť, práve naopak, že je ich treba chrániť. Za život v ich blízkosti nám bude odmenou noc s menším počtom dotieravých komárov. Tiež sa návštevníci dozvedeli, že netopiere na vajciach nesedia, v skutočnosti rodia mláďatá, ktoré sa kŕmia materským mliekom. S príchodom súmraku sme sa dočkali aj niekoľkých odchytených netopierov v pripravených sieťach. Zvedavci si mohli tieto zaujímavé  tvory prezrieť zblízka. Ukázať sa nám prišli štyri netopiere – uchaňa čierna, večernica pestrá, raniak malý a večernica severská. Po prezretí a vyfotografovaní boli netopiere naspäť vypustené na lov do svojho domova v okolí.

Muránska planina – netopierí raj

Národný park Muránska planina je pre netopiere rajom. Potvrdzuje to aj fakt, že zo všetkých 28 druhov netopierov žijúcich na Slovensku sa na Muránskej planine vyskytuje 26 druhov. To aj preto, že sa tu nachádza množstvo úkrytových možností, či už sú to početné jaskyne, staré banské diela alebo listnaté stromy s dutinami. Netopiere však môžeme nájsť aj v podkroviach chát alebo v domoch a panelákoch v okolitých mestách a dedinách.

Text: Mgr. Gabriela Benčuríková, Správa NP Muránska planina

Foto: Ing. Zuzana Čizmárová