Muránske hradné hry 2023 navštívil rekordný počet návštevníkov

Uplynulý víkend 15.7.2023 sa opäť po roku konali na Muránskom hrade Muránske hradné hry. Tento rok ich navštívil rekordný počet návštevníkov. Bohatý program pritiahol na tretí najvyššie položený hrad Slovenska viac ako 660 ľudí.

Oproti predchádzajúcim ročníkom bol program bohatší a zaujímavejší. Na Veľkej lúke bol pre návštevníkov pripravený remeselný trh a deti s radosťou využili možnosť povoziť sa na koníkoch. V areáli Muránskeho hradu predviedli šermiarske umenie dve šermiarske skupiny – TAURUS ATER z Turian a Skupina historického šermu Berezun z Brezna. Prítomnosť šermiarov pocítili niektorí návštevníci už počas výstupu na Muránsky hrad. Stali sa totiž obeťou prepadnutia lúpežných rytierov. Najmä detského diváka oslovilo veselé kaukliarske vystúpenie šaška Gumu, ktorý rozosmial a pobavil mnoho detí. Vystúpenie Sokoliarstva Lukáš z Muráňa bolo atraktívne ako pre deti, tak i pre dospelých. Obdivovať vznešenosť a krásu dravých vtákov mohli návštevníci aj po vystúpení. Viete, ako chutili jedlá v stredoveku? Návštevníci mali možnosť ochutnať aj dobovú kuchyňu.


Počas celého dňa sa deti, ale aj dospelí s hravou dušou, mohli zapojiť do rôznych environmentálnych hier na desiatich stanovištiach a vyskúšať si najmä svoje znalosti o prírode, niečo sa naučiť, ale aj zabaviť. A zapájali sa naozaj celé rodiny. Hanblivosť dieťaťa totiž zaručene dokáže najlepšie prelomiť ochota otecka, mamičky, či starého rodiča tiež sa zapojiť do plnenia úlohy. Hry pripravili pracovníci a dobrovoľníci Správy Národného parku Muránska planina. Deti, ktoré splnili všetky úlohy, boli na záver odmenené a počas slávnostného aktu rytierom zo skupiny Berezun pasované za rytiera alebo dvornú dámu Muránskeho hradu. Rad chrabrých rytierov a pôvabných dvorných dám sa tak v tomto roku rozšíril presne o 150.


Ďakujeme partnerom i našim dobrovoľníkom

Muránske hradné hry v tomto roku spoločne pripravili Správa NP Muránska planina, Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron, Obec Muráň a Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer. Všetkým partnerom ďakujeme za vynikajúcu spoluprácu. Ďakujeme aj našim dobrovoľníkom – Zuzke Borošovej, Kristínke Čajkovej, Martinovi Šandovi, Slavovi Šmídtovi, Zdenkovi a Vierke Švejkovským, Ondríkovi Bottovi a Borkovi Iľkovi za neoceniteľnú pomoc pri realizovaní podujatia. Ďakujeme aj Martinovi  Mocoľovi a Erikovi Pavlíkovskému zo Slovenského červeného kríža Rimavská Sobota, že starostlivo dohliadali na bezpečnosť návštevníkov.

Tešíme sa na ďalší ročník Muránskych hradných hier. O rok opäť na Muránskom hrade.

Podujatie sme realizovali v rámci projektu Príroda pre všetkých, ktorý je podporený EÚ v rámci LIFE Programme a zo štátneho rozpočtu prostredníctvom Ministerstvo životného prostredia SR.

#prirodaprevsetkych #lifeipnatura2000 #lifepriroda #EUBiodiversity #LIFEprogramme #Natura2000 #LIFEProjects

Text: Jana Šmídtová, Správa NP Muránska planina

Foto: Ján Šmídt, Slavo Šmídt, Jana Šmídtová