Muránska planina je prístupná pre turistov aj počas zimy

Muránska planina je prístupná pre turistov aj počas zimy

Príroda má svoje neopakovateľné čaro v každom ročnom období. Vždy ponúka človeku inú tvár, halí sa do iných farieb, zvukov, vôní. Práve táto premenlivosť prírody v našich zemepisných šírkach je pre mnohých ľudí taká príťažlivá, preto s radosťou vyrážajú objavovať hoci aj tie isté miesta opakovane, počas celého roka.

Kým v niektorých národných parkoch platí počas zimných mesiacov uzávera časti turistických chodníkov, Muránska planina je pre turistov prístupná celoročne. V závislosti od výdatnosti snehovej pokrývky si tak viete plánovať turistiku a navštíviť rôzne miesta aj v tomto ročnom období.

Snehová pokrývka je v týchto dňoch na Muránskej planine v dôsledku výrazného oteplenia na prelome rokov dosť mizerná. Sklamaní tak pravdepodobne zostanú milovníci bežeckého lyžovania, lebo podmienky sú momentálne naozaj nevyhovujúce. Snáď sa zima opäť v plnej sile chopí žezla a zakryje prírodu hrubou snehovou perinou.

Kroky mnohých turistov aj v zime mieria na Muránsky hrad, ktorý patrí počas celého roka k najnavštevovanejším miestam Muránskej planiny. Pri výstupe naň si treba dať pozor najmä na posledný úsek – medzi Chatou pod hradom a vstupnou bránou hradu. Ide o skalnatý úsek, ktorý môže byť pokrytý vrstvou ľadu. S trochou opatrnosti sa však zdolať dá. Takže, hor sa na túru! Odmenou za námahu vám budú prekrásne výhľady do okolia, ktorým zimné obdobie vôbec neuberá na impozantnosti. Z Muránskeho hradu si to namierte aj za norikmi na Veľkú lúku, vzdialenú od hradu len 2,2 km. Kým počas letnej turistickej sezóny nie vždy majú turisti šťastie vidieť kone na Veľkej lúke, počas zimy je v žrebčíne sústredené celé stádo.

 

Viacerí sa nás pýtate, či môžete navštíviť sysľovisko Biele vody aj počas zimy. Samozrejme môžete, no treba počítať s tým, že sysle neuvidíte. Ako praví zimní spáči sa vo svojich podzemných norách naplno oddávajú zimnému spánku. A tak si ešte niekoľko týždňov všetci musíme počkať, kým ich teplé jarné lúče prebudia. Na sysľovisku v tomto období nenájdete ani somáriky. Tie dobrovoľníci a členovia občianskeho združenia Živá planina pred Vianocami previedli do ich „zimného sídla“ v Muránskej Dlhej Lúke, kde strávia zimné mesiace.

Viac tipov na výlety na Muránskej planine nájdete na našej stránke tu: https://www.npmuranskaplanina.sk/navstevnici/tipy-na-vylety/. Tipy, čo sa tu oplatí vidieť, sa budeme snažiť postupne dopĺňať.

Počas (nielen) zimnej návštevy Muránskej planiny je vždy na mieste opatrnosť, primeraná turistická výstroj a rozumné plánovanie dĺžky trás zohľadňujúc časovú náročnosť i vlastnú fyzickú zdatnosť. Inak sa z túry ľahko môže aj tu stať nočná mora končiaca v najlepšom prípade zlou náladou a totálnym vyčerpaním a v tom horšom prípade ujmou na zdraví, či nebodaj na živote. Prajeme vám, aby ste si z objavovania Muránskej planiny aj počas zimy odniesli len príjemné zážitky.

Spracovala: Ing. Jana Šmídtová, Správa NP Muránska planina