Sysľovisko Biele vody pri Muráni je už mnohým ľuďom dobre známe. V posledných troch rokoch sa stalo jedným z najnavštevovanejších miest v Národnom parku Muránska planina. Môže za to drobný živočích, hlodavec s veľkými tmavými očami, hnedým kožúškom a naozaj veľmi milým výzorom – syseľ pasienkový.
Sysle sa už prebudili
Na Bielych vodách sa sysle tento rok prebudili veľmi skoro. Prvé jedince boli pozorované už 19.2.2020. Za ich skorý budíček môže veľmi mierna zima a pomerne vysoké februárové teploty. Sysle totiž reagujú na teplotu pôdy – keď sa dostatočne prehreje, prebudí ich to zo zimného spánku. Každým dňom sa počet zobudených sysľov zvyšuje a ich aktivita sa stupňuje. Ešte si zväčša zachovávajú prirodzenú plachosť. No nájdu sa medzi nimi aj odvážlivci, ktorí sa neboja priblížiť k človeku a preskúmať, či nemá pre ne niečo chutné. Postupne si na ľudí opäť zvyknú – niektoré viac, niektoré menej a niektoré vôbec.
Prikrmovanie slnečnicou – ľahší štart do novej sezóny
S prebudením prvých sysľov pomáhame Živej planine s ich prikrmovaním slnečnicou. Chvíľku potrvá, kým budú mať hojnosť potravy. Tým nemyslíme piškóty a iné pochúťky od nás ľudí, ale chutnú čerstvú trávu, byliny, kvety a rôzne bezstavovce. Ponúknutá slnečnica im v prvých dňoch po zobudení umožní priaznivejší štart do novej sezóny. Rýchlejšie sa tak dostanú do kondície. Podvyživené samičky sa totiž odmietajú páriť.
Zber trusu hospodárskych zvierat
K jarným prácam na Bielych vodách patrí aj zber trusu somárov a kráv, ktoré sa tu v minulej sezóne pásli. Prečo to robíme? Nuž najmä kvôli tomu, že v tesnej blízkosti sysľoviska sa nachádza krasová vyvieračka Pod hradom. Mimochodom, vedeli ste, že svojou maximálnou výdatnosťou 8000 l/s sa radí medzi najvýdatnejšie pramene Západných Karpát? Spolu s ďalšími krasovými vyvieračkami, ktoré odvodňujú vápencovú kryhu Muránskej planiny, patrí k dôležitým zdrojom pitnej vody pre obce a mestá od Muráňa až po Tornaľu. Aby sa neohrozila kvalita vody, nesmie sa v týchto miestach hromadiť trus hospodárskych zvierat. A tak ho z lokality zhrabúvame a zbierame. Ak sa trus hromadí vo väčšom množstve na jednom mieste, mení sa aj rastlinné spoločenstvo – začnú prevažovať nitrofilné druhy rastlín, teda tie, ktoré milujú veľa dusíka v pôde. Medzi také patria pŕhľava dvojdomá, pichliač roľný alebo zádušník.
Čo nás čaká najbližšie
Čoskoro príde na rad oprava ohrady, natiahnutie elektrického ohradníka a napokon privedenie stáda somárov, ktoré zimné mesiace prežili v Muránskej Dlhej Lúke.
Odporúčania pre vás
Pokiaľ nie ste v nútenej dvojtýždňovej karanténe a rozhodnete sa v týchto dňoch stráviť čas v prírode, môžete navštíviť Biele vody, čerstvý vzduch každému z nás môže len prospieť. Dodržujte však medzi inými skupinkami ľudí bezpečnú vzdialenosť kvôli prevencii proti nákaze koronavírusom. Lokalita je dostatočne veľká a nemusíte sa nevyhnutne zdržiavať iba v jednom rohu sysľoviska, kľudne zájdite ďalej.
Zvedavé sysle aj nám pri našej práci robili milú spoločnosť a jeden si takto zapózoval pred našou kamerou: https://youtu.be/7IFUGNNviT0
A ako sa ozývajú sysle? Pozrite si video: https://youtu.be/s1dmFEr6C7k
Text: Ing. Jana Šmídtová, Správa NP Muránska planina
Foto: Jana Šmídtová, Ján Šmídt
Video: Slavomír Šmídt