Jarné a letné mesiace v znamení záchrany mláďat

Ako každý rok, v neskoré jarné a letné mesiace takmer denne vyzváňa telefón pohotovostnej linky, na ktorej môžu ľudia nahlasovať nájdenie poraneného živočícha z voľnej prírody. Ani tento nie je výnimkou. Pracovníci Správy Národného parku Muránska planina majú v týchto dňoch plné ruky práce najmä so záchranou zranených alebo osirelých mláďat živočíchov z voľnej prírody.

V tomto období sú to najmä mláďatá sov, dravých vtákov a najmä spevavcov , ale aj rôznych cicavcov. Jedná sa o mláďatá vypadnuté z hniezd, alebo mláďatá, ktoré z rôznych dôvodov prišli o svojich rodičov. Našimi zverencami sú aktuálne tri mláďatá belorítok, dvoch dážďovníkov a drozda čvíkotavého.

V Chovnej stanici Správy NP Muránska planina im zamestnanci poskytujú starostlivosť a základné ošetrenie, aby sa malí zvierací pacienti úspešne dožili dospelosti a prípadného vypustenia do voľnej prírody. Často krát je to mravenčia práca, pretože niektoré druhy je potrebné kŕmiť aj každé dve hodiny. O to je väčšia naša radosť, keď sa takto vypiplané mláďatá podarí prinavrátiť do ich prirodzeného prostredia.

Kontakty na chovnú stanicu, ako aj niekoľko rád, ako postupovať pri nájdení zraneného živočícha alebo vypadnutého, či opusteného mláďaťa nájdete v sekcii  ZRANENÝ ŽIVOČÍCH.

Text: Peter Bryndza, Správa NP Muránska planina

Foto: archív Správy NP Muránska planina