Deti do prírody – denný tábor Muráň na Veľkej lúke

V pondelok 13. augusta 2018 zavítali na Veľkú lúku na Muránskej planine deti, ktoré tento týždeň trávia prázdniny v dennom tábore v Muráni. Pre prevažne miestne deti nie je príroda národného parku vôbec cudzia. Veď Muráň je jednou z najznámejších vstupných brán do národného parku a miestne deti len čo vyjdú z domu, ako sa hovorí „hen za humnom“ majú prekrásnu prírodu priam na dosah ruky.

Po absolvovaní túry z Javorín dorazili aj so svojou táborovou zástavou vcelku vysmiate na lokalitu Piesok – na okraji Veľkej lúky, kde sme si pre nich pripravili rôzne vzdelávacie i zábavné hry. Porozprávali sme si, ako vznikali lúky v Karpatoch, prečo je dôležité udržať tradičné hospodárenie a aký to má vplyv na zachovanie lúk, pasienkov a ich druhovej pestrosti. Rozprávali sme sa i o tom, čo sa stane, keď sa ľudská činnosť z takýchto miest úplne vytratí. Bližšie sme preskúmali rastlinky rastúce v okolí a zahrali sme sa rôzne hry – na hady, na bielozúbky i na sysle. Turistika a naháňačky na čerstvom vzduchu sú zaručeným receptom na nechutenstvo, či ponocovanie detí. Ak neveríte, vyskúšajte.

Je dôležité, aby deti čo najviac času trávili v prírode, hrali sa, skúmali a objavovali. Iba v prírode sa totiž dajú získať vedomosti a zručnosti, ktoré boli úplne prirodzené našim predkom a o ktoré naša „pretechnizovaná“ spoločnosť akosi stále viac prichádza. Našťastie, viaceré deti z Muráňa s tým zrejme problém nemajú.

Text a foto: Ing. Jana Šmídtová