Bojisko Dielik – nová náučná lokalita v Národnom parku Muránska planina

Bojisko Dielik – nová náučná lokalita v Národnom parku Muránska planina

V Národnom parku Muránska planina, v horskom sedle Dielik pribudla nová Náučná lokalita „Bojisko Dielik“. Je to prvá náučná lokalita v národnom parku, ktorá nesprostredkuje návštevníkom prírodné hodnoty tohto vzácneho územia, ale pohnutú históriu Slovenského národného povstania.

Dielik sa výrazne zapísal do dejín Slovenského národného povstania. Počas 2. svetovej vojny tvoril prirodzenú obrannú bariéru, ktorej strategickú polohu využili povstalci pri obrane prístupu do mesta Tisovec z východu. Toto malé mestečko sa vďaka svojej polohe stalo významným centrom SNP. V Tisovci sa na začiatku vypuknutia SNP sformoval z povstaleckých jednotiek peší prápor s poetickým krycím názvom „Prvosienka“. Jeho príslušníci sa v októbri 1944 na Dieliku pokúšali zastaviť postupujúce nemecké jednotky. V ťažkých bojoch mnoho vojakov i civilistov padlo. Na ich pamiatku bol na Dieliku vybudovaný pamätník ako pietne miesto, ktoré nám má navždy pripomínať obete vojny a hrdinstvo ľudí, ktorí svoj život položili v boji za svoju vlasť.

Príroda a čas už dávno na Dieliku zahladili stopy po niekdajších neľútostných bojoch. No pozostatky autentickej zákopovej línie, ktorú kedysi vykopali príslušníci pešieho práporu Prvosienka, sa aj po takmer osemdesiatich rokoch neďaleko pamätníka v lese podarilo nájsť a v dĺžke približne 100 m aj obnoviť. Zákopovú líniu vystuženú výdrevou dopĺňa veliteľský bunker. Štyri informačné panely návštevníkom podrobne priblížia, ako v týchto miestach prebiehalo SNP, od jeho príprav až po vypuknutie neľútostných bojov.

Na vytvorení tohto autentického a vskutku zaujímavého outdoorového vojenského múzea sa podieľala Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer  a nadšenci z Klubu vojenskej histórie Krasnogvardejci. Realizáciu finančne podporila Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja. Náučná lokalita na Dieliku vznikla ako súčasť komplexnejšieho projektu s názvom Cesta SNP Gemerom-Malohontom. Jeho zámerom je prepojiť viaceré lokality od obce Jesenské, cez Rimavskú Sobotu, Rimavskú Baňu, Hnúšťu až po sedlo Dielik.

Lokalita sa nachádza priamo v sedle Dielik medzi Tisovcom a Muráňom, po ľavej strane štátnej cesty II/531 v smere Tisovec – Muráň. Trasa je nenáročná a zvládnu ju aj malé deti, ktoré určite zaujmú zákopy i veliteľský bunker. Aj toto je naša história, na ktorú nesmieme zabudnúť. Je neodmysliteľne spätá s týmto miestom. Ak teda vaše kroky povedú do Národného parku Muránska planina, neobíďte ani sedlo Dielik a jeho nové outdoorové vojenské múzeum.

Text a foto: Jana Šmídtová, Správa NP Muránska planina