Znečisťovanie životného prostredia je jedným z problémov našej doby. Doposiaľ sme nepochopili, čo vlastne špinením, zanášaním a otravovaním vody ničíme aké dôsledky to môže mať na nás samých. Je morálnou povinnosťou každého jedného z nás šetrne sa správať k životnému prostrediu a teda aj k životodarnej tekutine, ktorou voda bezpochyby je. Nie je ťažké dodržiavať vo svojom každodennom živote niekoľko pravidiel, ktorými môžeme pomôcť kvalitatívnej i kvantitatívnej ochrane vodných zdrojov, ktoré doslova pretekajú našimi domácnosťami. Skúsme to už dnes!
Viac o tohtoročnej kampani nájdete tu: Kampaň Svetový deň vody 2021

Ako čistiť a neznečisťovať pri tom vodu?
- Čistiace prostriedky na umývanie riadu: Čistiace prostriedky na umývanie riadu, ktoré sa predávajú v dnešnej dobe, sú toxické a korózne. Namiesto nich môžu byť používané ocot, voda alebo rozpustená sóda bikarbóna.
- Čistiace prostriedky na umývanie okien: Dnešné čistiace prostriedky na umývanie okien sú tiež toxické a korózne. Teplá voda s octom (v pomere 11:1) sú úspornejšou alternatívou.
- Čistiace prostriedky na čistenie toaliet: Tieto produkty zvyčajne obsahujú toxické a korózne elementy, ktoré sa môžu zapáliť. Na odopchanie záchodu môžete používať zvon. Na čistenie používajte štvrť pohára octu a štvrť pohára sódy bikarbóny, spolu s teplou vodou.
- Bielidlá: Tieto produkty sú toxické a korózne. Namiesto nich môžete použiť polovicu pohára octu alebo sódy bikarbóny.
- Čistiace prostriedky na čistenie rúr: Tieto produkty sú toxické a korózne. Namiesto nich môžete čistiť rúry v pravidelných intervaloch sódou bikarbónou.
- Čistenie okien/skla: Na čistenie skla používajte 1/4 šálky octu a 1/4 teplej vody alebo 1- 2 lyžice citrónovej šťavy a 1/4 šálky teplej vody.
- Odolné škvrny: Trieť 1/2 citróna namočeného v boraxe.
- Leštenie mosadze: Worchesterová omáčka alebo zmes 1:1 soľ a múka a trošku octu.
- Leštenie striebra: Namočiť do vriacej vody s obsahom sódy, soli a kúskom hliníka.
- Drevená dlážka: Na čistenie drevenej dlážky používajte mydlovú vodu.
Niekoľko nápadov, ako sa správať k vode šetrne:
- Pred umývaním riadu odstráňte väčšie kusy jedla z povrchu nádob.
- Neumývajte riad pod tečúcou vodou. Používajte zátku na zachytenie vody v umývadle. Ušetrí to polovicu množstva vody používanej normálne.
- Zazátkujte umývadlo, keď umývate ovocie, alebo zeleninu.
- Chladenie teplých objektov pod tečúcou vodou je márnotratné.
- Kúpte si pákové batérie – teplota vody sa nastavuje len raz – polohou páky.
- Nezabudnite na kontrolu kvapkajúcich kohútikov. Kvapkajúci kohútik (12 kvapiek za minútu) znamená okolo 60 litrov za mesiac, za rok asi 960 litrov.
- Zuby si neumývajte pod tečúcou vodou, ale s pohárikom vody. To isté platí pre holenie.
- Namontovanie úsporného perlátora (spršky) je malá investícia, ale odrazí sa na ušetrených financiách za vodu.
- Omnoho viac vody sa ušetrí pri použití obmedzovača prietoku pri sprchách. Tento malý medzičlánok nie je príliš drahý a zníži prietok vody z 20 l na 12 l za minútu.
- Výrazné zníženie spotreby vody dosiahnete jednoduchou zmenou: sprcha namiesto kúpeľa.
- Umývajte umývačkou riadu len vtedy, ak je plná.
- Na pranie myslíme už pri nákupe textilu. Prírodné vlákna sa špinia pomalšie než umelé. Šatám niekedy stačí i prosté vyvetranie. Deti na hranie obliekame do pestrých šiat.
- Perieme, až keď je práčka skutočne plná. Zvážte si niekedy, aké množstvo predstavuje doporučovaných 4,5 kg prádla.
- Dôležité: Zistiť tvrdosť používanej vody! Pri mäkkej až stredne tvrdej vode stačí najnižšie možné dávkovanie.
- Viete, že výrobcovia uvádzajú dávkovanie až o 20 % vyššie než je treba, pretože pri napúšťaní vody sa toto množstvo prášku spláchne do spodnej časti práčky a na procese prania sa ďalej nepodieľa? Náš typ: Dajte prášok (napr. vo vreckovke) do bubna práčky priamo s prádlom. (Úspora = 20%).
- Používajte pri praní bezfosfátové pracie prášky.
- Na umývanie auta používajte vedro s vodou a mydlo: hadicu používajte len na konečné opláchnutie.
- Terasy a balkóny umývajte keď prší.
- Nepolievajte záhradu, keď je slnečno, alebo je silný vietor: vtedy sa voda vyparuje najrýchlejšie.
- Nepoužívajte na konzum teplú vodu z boilera. Na ohrievacom telese sú rozmnožené mangánové baktérie, ktoré sú zdraviu škodlivé.
- Najväčšia časť dennej spotreby vody je na splachovanie WC. Pritom je to pitná voda! Aby ste šetrili pitnú vodu, stačí nastaviť plavák v splachovacej nádrži, alebo vložiť do nádrže fľašu s vodou. Ušetríte tak množstvo pitnej vody (ale aj peňazí).
- Aj veľmi malý obsah dusičnanov (10 mg/l) môže pre malé deti znamenať veľké nebezpečenstvo. Preto, pokiaľ používate vodu z vlastných studní, dajte si urobiť rozbor jej kvality, aby ste neškodili svojim deťom.
- Nevylievajte do záchoda alebo umývadla látky, ktoré sú jedovaté (riedidlá, kyseliny a podobne), nehádžte tam lieky.
- Nevytvárajte nelegálne skládky odpadov! Je to trestné a je to jeden zo zdrojov znečistenia vôd!
- Vyvíjajte tlak na poľnohospodárske družstvá, aby nepoužívali toľko dusíkatých hnojív a aby neohrozovali hnojiskami a močovkou povrchové a podzemné vody.
- Vyvíjajte tlak, formou písania listov, petícií a sťažností na adresu hlavných znečisťovateľov.
- Vyvíjajte tlak na vedenie mesta, na štátnu správu a samosprávu a na odbory životného prostredia, aby si Vás viac všímali.
- Šetrite výrobky z papiera a lepenky, recyklujte papier a kupujte radšej papier nebielený. Zabránite tak znečisteniu vody chlórom, ktorý sa na bielenie používa.
- Trávnik nie je potrebné polievať cez obed, ale ráno alebo večer. Počas obeda, keď je horúco sa väčšia časť vody vyparí.
- Tam, kde sa dá, použite dažďovú vodu. Na tento účel si zabezpečte starú vaňu, alebo veľké sudy, do ktorých voda z odkvapov bude stekať. Takouto vodou je dobré aj polievať, umývať dlážku a pod.
- Množstvo motorového oleja vypusteného pri jedinej výmene oleja v automobile môže znečistiť až 3,5 milióna litrov vody, ak sa nezneškodní správnym spôsobom. Použitý olej z auta odovzdajte do zberu.
- Žumpy a septiky vyprázdňujte legálnym spôsobom, nie vypustením do miestneho toku.
- Nezasypávajte odpadom mokrade v blízkosti Vášho domu. Sú dôležité pre zadržiavanie vody v krajine. Bez mokradí sa krajina zmení na púšť.
Text: Ing. Jana Šmídtová, Správa NP Muránska planina
Foto: Ján Salay