Sysľovisko Biele vody

Muráň – Biele vody (peši)
vzdialenosť

2,6 km

náročnosť

ľahká

čas

45 min.

prevýšenie

47 m

O lokalite

Počas sezóny – približne od marca do konca septembra môžete na lokalite pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku. Maličké pôvabné stvorenia prídu až do tesnej blízkosti človeka, čo u týchto prirodzene veľmi plachých tvorov nie je bežné. V časti sysľoviska si totiž tieto zvieratá zvykli na prítomnosť človeka vďaka pravidelnému prikrmovaniu. Mnohé jedince tak nemajú problém prijať potravu priamo z vašej ruky.

Ako sa na sysľovisko dostanem?

Sysľovisko sa nachádza približne 2,6 km severovýchodne od Muráňa v smere na Prednú Horu, po ľavej strane štátnej cesty č. 531.
Pokiaľ sa vyberiete z Prednej Hory, sysľovisko nájdete približne 4,5 km juhozápadne od rázcestia na Prednej Hore v smere na Muráň, po pravej strane cesty č. 531.

K sysľovisku sa dostanete autom po štátnej ceste č. 531 z obce Muráň, alebo z Prednej Hory. Pri lokalite sa nachádza odstavná plocha, kde je možné zaparkovať. Od tohto miesta treba prejsť už iba pár desiatok metrov a ste na sysľovisku. V sezóne však môže byť parkovisko plne obsadené. Ak sa chcete vyhnúť stresu z parkovania, alebo dávate prednosť pohybu, odporúčame využiť na prepravu bicykel alebo prejsť túto nenáročnú trasu peši.

Z Muráňa sa na sysľovisko pohodlne dostanete aj peši – po lúkach tiahnucich sa od obce až po sysľovisko popri štátnej ceste 531. Prevýšenie je minimálne, vzdialenosť 2,6 km a potrvá vám to necelú hodinu. Takúto trasu by bez problémov mali zvládnuť aj deti.

Medzi Muráňom a Prednou Horou vedie modro značená cyklotrasa č. 2577. Z Muráňa prekonáte 2,6 km za približne 12 minút, z Prednej Hory vzdialenosť 4,7 km za necelých 20 minút. Už náročnejšie bude stúpanie späť zo sysľoviska na Prednú Horu. Na prevýšenie viac ako 340 m si treba vyhradiť čas minimálne 40 minút. Ak však využijete na prepravu na sysľovisko bicykel, vyhnete sa problémom s parkovaním pri lokalite.

Návštevu tejto lokality odporúčame najmä rodinám s deťmi. Prístup k lokalite je nenáročný a pozorovanie týchto milých živočíchov sa najmä menším deťom rozhodne bude páčiť. Vyskúšate raz a budete sa vracať.

Neodporúčame návštevu lokality s vaším štvornohým miláčikom. Ak s ním na lokalitu prídete, najmä pokiaľ nebude na vôdzke, pokazíte zážitok z pozorovania sysľov sebe i ostatným návštevníkom. Sysle sa totiž pred vaším psom ukryjú v norách a istý čas potrvá, kým sa opäť ukážu.

Kedy mám prísť na lokalitu, aby som mohol sysle pozorovať?

Od jari do jesene

Sysle sú praví zimní spáči a väčšinu roku prespia zalezené hlboko pod zemou vo svojich podzemných norách. Ak ich teda chcete vidieť, musíte na lokalitu prísť od marca do konca septembra, pričom v septembri sa počet pozorovateľných jedincov dramaticky znižuje, lebo sa postupne ukladajú na zimný spánok.

Iba počas dňa

Sú to denné živočíchy, pozorovať sa dajú teda iba počas dňa, so západom slnka zaliezajú do nory.

Počas slnečných dní

Sú to živočíchy slnka, teda najaktívnejšie sú počas slnečných dní. Sysle uvidíte aj počas poloblačných a mierne zamračených dní, ale pri veľmi zlom počasí z nory zvyčajne nevyliezajú.

Ako sa správať, aby som neohrozil sysle alebo seba?

Nesnažte sa chytať sysle do rúk

Jednak sú to chránené živočíchy a manipulácia s nimi je zakázaná a jednak sú to divo žijúce zvieratá, na to nezabúdajte a v prípade, že sa budú cítiť ohrozené, môžu sa brániť. A sú to hlodavce s veľmi silnými prednými zubami, ktoré môže spôsobiť pri pohryzení nepríjemné poranenie. A ako všetky teplokrvné živočíchy môžu prenášať besnotu.

Ak sysle kŕmite, použite iba vhodnú potravu

Sysľom môžete nesprávnou potravou veľmi ľahko ublížiť. Ak už teda sysle chcete kŕmiť a nestačí Vám len ich pozorovať, na kŕmenie použite iba vhodnú potravu.

Potravu nikdy nevkladajte do syslích dier

Nasypte ju alebo uložte do blízkosti dier alebo ju položte voľne na zem. Sysle si pre ňu prídu až k Vám. Ak ju vložíte priamo do diery, sysle cez ňu prebiehajú a tým ju znečistia. O takú potravu sysle nemajú záujem, ostáva v diere ležať a môže sa začať kaziť. Ani my by sme nechceli, aby sa nám v dome povaľovali plesnivé, pokazené a zapáchajúce potraviny.

Ak ich chcete kŕmiť z ruky, nasypte si slnečnicu na ruku a nechajte sysle v kľude si ju poodnášať. Nikdy sa so sysľom o potravu nepreťahujte, aby Vás v snahe získať potravu nepohrýzol.

Vhodná a nevhodná potrava

Nikdy sysle nekŕmte ľudskou potravou a pochutinami, ako sú chrumky, chipsy, tyčinky, slané oriešky, čokoláda, čerstvý chlieb alebo buchty. Vám chutia, sysle však môžu zabiť.

Vhodná potrava

  • slnečnica – chemicky neošetrená, nepražená, nesolená; je to najvhodnejšia potrava
  • jablká – ideálne sú jabĺčka z vašej záhrady, lebo nie sú chemicky ošetrené; vôbec nevadí, ak sú padané alebo staršie a zošúverené, čo vám zostali v pivnici po zime.
  • mrkva – strúhať ju samozrejme nemusíte, sysle sú hlodavce, poradia si
  • cvikla
  • jačmeň
  • ovos
  • vlašské orechy

Piškóty a suchý chlieb – sysľom síce chutia a neublížia im, ale pre sysle to nie je prirodzená potrava a budeme radi, ak dáte pri kŕmení prednosť vyššie uvedeným semenám (najmä slnečnici) alebo jablkám či mrkve.

Chcete podporiť starostlivosť o sysľovisko?

Kúpte si balenú slnečnicu u nás

V Informačnom stredisku Muráň alebo na Prednej Hore – v penzióne a v Apartmánoch Planina si môžete zakúpiť 500 g balíček, s ktorým máte istotu, že táto slnečnica nie je chemicky ošetrená a je z miestnych zdrojov.

Jej kúpou prispievate Živej planine na starostlivosť o sysľovisko, teda na nákup ďalšej slnečnice, kosenie, výsadbu ovocných stromov, výruby náletových drevín a opatrenia na starostlivosť o ďalšie živočíchy, ktoré tu žijú, ako sú čmeliaky, vtáky, ryby, netopiere, mloky, žaby, vážky a iné druhy.

Lebo práce je tu neúrekom a financií nikdy nie je dosť.